Mehmetçik Vakfı Bağış 1

Dearsan Nijerya’nın amiral gemisini yenileyecek

Sözleşme, bir adet de 57 metrelik Dearsan Tuzla sınıfı devriye botunu içeriyor.

Dearsan Shipyard ve Nijerya Donanması arasında, ülkenin amiral gemisi olan NNS ARADU (F89) Fırkateynini yenilemeyi ve bir adet 57 metrelik Tuzla sınıfı devriye botu inşasını kapsayan anlaşma imzalandı.

Anlaşmayı Nijerya Deniz Kuvvetleri Komutanı Kora. Az Gambo ve Dearsan Shipyard CEO’su Aziz Yıldırım imzaladı. Anlaşmayla NNS ARADU’nun eskimiş tüm sistemleri yenilenerek son teknolojiyle donatılacak.

Almanya tarafından 1982’de Nijerya ve Arjantin donanmaları için beş adam inşa edilen MEKO 360 sınıfı fırkateynden halen çalışan tek örnek olan NNS ARADU 125 metre uzunluğunda ve 3500 ton deplasmana sahip.

Aynı sözleşme kapsamında Nijerya Donanması için bir de 57 metrelik Tuzla sınıfı devriye botu inşa edilecek. Böylece Nijerya Donanması; Türk Deniz Kuvvetleri, Türkmenistan Deniz Kuvvetleri ve Türkmenistan Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın ardından bu botu kullanacak dördüncü güç olacak. Dearsan şimdiye kadar 27 adet Tuzla sınıfı devriye botu inşa etti.

Bu botlar; devriye, eskort, keşif, gözetleme, kaçakçılık ve deniz haydutluğuyla mücadele gibi görevlerde aktif olarak yer alırken, asimetrik silah donatımıyla beraber de hava savunma harbi ve yüzey savunma harbine katılabiliyor.

İlk milli gemimiz

Öte yandan Dearsan’dan yapılan açıklamada, “Türkiye’nin ilk milli savaş gemisi olma özelliğini taşıyan botumuzun bundan sonra Nijerya karasularında da görev yapacak olmasından gurur duyuyoruz. Modernizasyon ve yeni inşalar kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin devamı ve diğer ülkelerle de ihracat hedeflerimiz için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz” denildi.

Tuzla sınıfı devriye botunun özellikleri

Teknik özellikler

Tam Boy : 56.90 m
Genişlik : 8.90 m
Draft : 2.60 m
Maksimum Hız : 25+ kts
Tam Yüklü Deplasman : 410 t / 430 t
Seyir Siası : 1000 / 2000 deniz mili
Personel Sayısı : 32 kişi
Tekne Malzemesi : Çelik
Üst Yapı Malzemesi : Çelik
Klas : Türk Loydu

Görevler

Su Üstü Harbi
Denizaltı Savunma Harbi
Asimetrik Harp
Keşif ve Gözetleme
İstihbarat Toplama
Üs ve Liman Güvenliği
Yasadışı Göç ve Kaçakçılık ile Mücadele
Deniz Top Ateş Desteği
Arama ve Kurtarma operasyonları
Denizde Hak ve Menfaatler ile Doğal
Kaynakların Korunmasında Etkin Görevler

Öte yandan Dearsan’da halen Nijerya Donaması için iki adet OPV 76 Açık Deniz Karakol Gemisi’nin inşaası devam ediyor.

Yoruma kapalı.