Mehmetçik Vakfı Bağış 1

Ertuğrul mesaide

Emniyetin bünyesinde görev alan bomba imha uzmanları ‘ilk hata son hatadır’ bilinciyle ölümle burun buruna vatandaşın güvenliği için mesai yapıyor.

İl emniyet müdürlüklerine bağlı bomba imha ve inceleme şube müdürlüklerinde görev yapan polisler, gönüllü olarak birimlerini seçiyorlar. Zorlu testler ve eğitimlerden geçen polisler canları pahasına görev yapıyorlar.

Hassas burunlar

Erzurum Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri bomba arama köpekleri ve robotuyla birlikte her an teyakkuzdalar. Bomba uzmanlarının zorlu görevlerindeki en büyük yardımcıları olan, özel ve zorlu eğitimlerden geçen köpekler nanogram kadar küçük ağırlıktaki patlayıcı maddeleri bile tespit edebiliyorlar.

Hassas burunlarıyla patlayıcı maddeyi tespit eden köpekler yere oturarak pasif tepki veriyorlar. Olası bir bomba düzeneğinin hareket halinde patlamaması için yere oturarak sadece baş hareketleriyle eğitmenlerine patlayıcı maddenin yerini gösteriyorlar.

Ekibin gözbebeği ‘Ertuğrul’

Aselsan tarafından yerli ve milli imkânlar kullanılarak geliştirilip üretilen bomba imha robotu ‘Ertuğrul’ da ekibin gözbebeği. Hareket sistemine eklenen özel bir mekanizmayla her türlü arazi ve yüzeyde yüksek hareket yeteneğiyle robot, kolunun yaklaşık 2 metreye kadar uzamasıyla kullanılabiliyor.

Bomba imha uzmanı polisler, Ertuğrul’un ön ve arka kısmında bulunan yol görüş, nişan ve kıskaç kameralarından, şüpheli paketleri yüksek çözünürlükte gerçek zamanlı olarak kontrol konsolundan izliyor, kayıt alabiliyor. Bomba İmha uzmanları, çevre güvenliğinde bir sorun olmaması durumunda, Ertuğrul Bomba İmha Robotunu konsolu yardımıyla uzaktan kumanda ederek şüpheli pakete gönderiyor. Bomba İmha ekipleri konsol üzerinden, Ertuğrul’un şüpheli pakete güvenli mesafeden yaptığı inceleme sonrası, kontrollü şekilde müdahale ediyor.

Yoruma kapalı.